poniedziałek, 20 listopada 2017

Byłam tam - Zagroda Śledziowa

Pierwszy tydzień września spędziliśmy w okolicy Ustki. Zawsze tak zachwalam wyjazdy nad morze poza sezonem i tym razem dostałam za to od losu niezłego pstryczka w nos. Cały tydzień - poza małymi przejaśnieniami - lało i wiało… Na szczęście kolejny raz moja intuicja ulokowała nas w genialnym miejscu, które uratowało nasze humory:)

Zagroda Śledziowa znajduje się na obrzeżach wsi Starkowo, jakieś 11 km od centrum Ustki, więc nocleg tam to raczej opcja dla zmotoryzowanych.
Zagroda to imponujące „przedsiębiorstwo”. Oprócz kameralnego pensjonatu mamy tam gospodę, która serwuje śledzie na milion różnych sposobów i pyszne ziemniaki z parnika. Na terenie Zagrody mieści się też Muzeum Śledzia i sklepik z pamiątkami, a w Ustce w sezonie grasuje Śledziobus, czyli foodtruck serwujący śledziowe przysmaki. Jakby tego było mało,  w tym sezonie w Zagrodzie po raz pierwszy odbył się festiwal rockowy De Luxe, na którym zagrali m.in. Renata Przemyk,  Oddział Zamknięty czy KSU. Nieźle?
(przy okazji – zachęcam do udziału w zrzutce na drugą edycję imprezy https://wspieram.to/deluxefestival)
Oczywiście gospoda, muzeum i sklepik są ogólnodostępne, wstęp kosztuje 0 zł :) Często przyjeżdżają tam całe wycieczki.
Pensjonat to cztery apartamenty – dwa na parterze i dwa na piętrze: Wilk Morski, Rybie Oko, Pan Śledzik i Pani Śledzikowa (my mieszkaliśmy w tym ostatnim).  Każdy z apartamentów wygodnie pomieści 4 osoby, ale jeśli wśród gości są dzieci to spokojnie zmieści się nawet do 6 osób.

No właśnie – dzieci. Górne apartamenty są dwupoziomowe, do sypialni prowadzą dość strome drewniane schody.  Do apartamentu też wchodzicie po całkiem stromych, krętych i niestety pozbawionych barierki schodkach, więc  jeśli wybieracie się tam z ruchliwymi pociechami lepiej będzie wynająć któryś z dolnych apartamentów.
Pomijając to Zagroda jest bardzo przyjazna dzieciakom. W razie potrzeby w cenie można dostać łóżeczko turystyczne z pościelą. W ogrodzie są huśtawka, drabinki, zabawki itp.

W ogrodzie do dyspozycji gości jest letnia kuchnia, gdzie w razie pogody można urządzić sobie wieczornego grilla albo nawet seans filmowy pod gwiazdami.

Na miejscu goście mogą bezpłatnie wypożyczyć rowery i warto z nich skorzystać, bowiem w okolicy przebiega ciekawa trasa rowerowa, tzw. „szlak zwiniętych torów”. Rzut beretem od Zagrody, w Swołowie,  znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, będąc w okolicy koniecznie trzeba tam zajrzeć.
Goście Zagrody w cenie dostają naprawdę dobre i obfite śniadanie, a oprócz tego degustację śledziowych specjałów w Gospodzie. I to jest dopiero wyzwanie! Nigdy nie widziałam na oczy takiej ilości śledzi naraz, nie mówiąc już o ich jedzeniu. Tym, czym zostaliśmy tam uraczeni, najadłoby się spokojnie jakieś sześć osób, nie przesadzam.  Walczyliśmy dzielnie, ale niestety, żadnej z beczułek nie udało nam się opróżnić do końca. Śledzie nas pokonały i wdeptały w ziemię :) Nie jestem jakimś szczególnym śledziowym znawcą, ale muszę przyznać, że wszystkie rodzaje były naprawdę bardzo dobre, a w połączeniu z gorącymi ziemniakami z parnika smakowały wystrzałowo.
Nasz apartament był wygodny, ciepły i przytulny, niczego nam tam nie brakowało. Dzięki temu aż tak bardzo nie narzekaliśmy na wstrętną pogodę, miło było zaszyć się w pokoju z herbatą i książką.  
Bardzo przypadły mi do gustu wnętrza Zagrody. Ciepłe, swojskie, pełne nowoczesnych i staroświeckich detali, z których każdy jest niby "z innej parafii", ale jednak wszystko bardzo do siebie pasuje. Właśnie tak - a nie ze sterylną bielą i szarością - kojarzy mi się styl skandynawski. Wizytówką i sercem domu jest cudowna, kolorowa kuchnia. Nie można się w niej nie zakochać!
Zagroda Śledziowa podbiła moje serce, bo jest przemyślanym od A do Z, spójnym i super profesjonalnie prowadzonym miejscem,  a przy tym na pierwszy rzut oka widać, że dla właścicieli to coś więcej niż tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Szczególne brawa należą się całej przesympatycznej i życzliwej ekipie Zagrody, która dba o swoich gości jak o domowników.

Jeśli będziecie w okolicy Ustki, koniecznie wpadnijcie do Starkowa na śledzia!
Zagroda Śledziowa
Starkowo 13

www.zagroda-sledziowa.pl
www.facebook.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

TOP