środa, 30 sierpnia 2017

Jarosz na urlopie - klimatyczne miejsca z kuchnią wege i wegan

Coraz więcej osób w moim otoczeniu rezygnuje z mięsa, czy to z powodów ideologicznych, czy zdrowotnych. Sama nie jestem wegetarianką, brakuje mi silnej woli, żeby całkowicie usunąć mięso z mojej diety. Faktem natomiast jest, że coraz rzadziej gości ono na moim talerzu, w restauracjach najczęściej zwracają moją uwagę dania wege. Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników kuchni bezmięsnej jest taka, że jest coraz więcej agroturystyk, gdzie zostaniemy godnie nakarmieni.

Wszystkie poniższe miejsca serwują jakościowe, domowe posiłki z wykorzystaniem własnych warzyw i przetworów lub produktów od lokalnych producentów. Gotuje się tutaj sezonowo, zdrowo, bez sztucznych polepszaczy i bez mięsa (małym wyjątkiem jest Stara Szkoła w Harszu, która zaspokoi apetyty i wegetarian, i miłośników tradycyjnej kuchni polskiej).

1. DOM NA WSCHODZIE
Siemianówka
www.domnawschodzie.pl
Facebook

Agroturystyka wegetariańska w sercu Puszczy Białowieskiej. Kuchnia Domu na Wschodzie to fuzja tradycyjnej kuchni podlaskiej ze smakami świata. W przytulnym drewnianym domu panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Można przyjechać z dziećmi i ze zwierzętami.
Zdjęcia: Dom na Wschodzie

2. ARTYSTYKA
Bystrzyca Kłodzka
www.artystyka.eu
Facebook

Gospodarstwo ekoturystyczne w Górach Bystrzyckich. Kuchnią dowodzi tutaj Kajetan, który serwuje potrawy inspirowane systemem 5 Przemian. Goście codziennie zjedzą tutaj świeży chleb wypiekany na miejscu na tradycyjnym łemkowskim zakwasie, mogą też wziąć udział w warsztatach wygniatania chleba.
Zdjęcia: Artystyka

3. FAJNE MIEJSCE/THE GREAT PLACE
Tłokowo
www.fajnemiejsce.pl
Facebook

Miejsce stworzone przez projektantów mody, Artura i Tomka. Dla gości gotuje blogerka kulinarna Ewa Pe, prawdziwa mistrzyni kuchni roślinnej. Przygotowane przez nią potrawy plus bliskość natury to prawdziwie niebiańskie połączenie.
Zdjęcia: Fajne Miejsce


4. LIPOWY DOM
Piecki
www.lipowydom.pl
Facebook

Piękny mazurski dom nad samym jeziorem. W bezmięsnej kuchni Lipowego Domu dominują wpływy indyjskie i japońskie. Często odbywają się tutaj warsztaty masażu jogi czy rozwoju osobistego.
Zdjęcia: Lipowy Dom


5. POKRZYWNIK 11
Pokrzywnik k. Jeleniej Góry
www.pokrzywnik.pl
Facebook

Piękny dom na końcu świata, z dala od najbardziej uczęszczanych szlaków. Królestwo Anety i Stefana Gieysztorów oraz ich suczki Uny. Cały dom zbudowany jest z naturalnych materiałów, unika się tu wszelkich tworzyw sztucznych, a goście mogą liczyć na prawdziwą, zdrową kuchnię, w którą gospodarze wkładają 100% swego serca.
Zdjęcia: Pokrzywnik 11

6. STARA SZKOŁA W HARSZU
Harsz
www.harsz.mazury.pl
Facebook

Pensjonat położony w sercu Mazur. Nad kuchnią czuwają tutaj gospodarze Starej Szkoły, Ania i Grzegorz, którzy uzupełniają się jak yin i yang. Dania bezmięsne wychodzą spod ręki Ani, która od 30 lat jest wegetarianką, od roku weganką. Grzegorz to z kolei miłośnik tradycyjnej kuchni polskiej. Ciekawe, które z nich ma więcej pracy?
Zdjęcia: Stara Szkoła w Harszu

7. SOPATOWIEC...przyjazny dom w górach
Sopatowiec
www.sopatowiec.pl
Facebook

Wyjątkowe miejsce w Beskidzie Sądeckim stworzone przez Małgorzatę Kacner - filozofkę, buddystkę, kucharkę. Małgosia serwuje swoim gościom wyśmienite posiłki wg Kuchni 5 Przemian. Idealne miejsce dla osób trenujących jogę, ze względu na często odbywające się tutaj warsztaty.
Zdjęcia: Sopatowiec


8. PTASIE RADIO BRZOZÓW
Brzozów k. Krosna
Facebook

Najmłodsze stażem ze wszystkich wymienionych tutaj miejsc, pierwszych gości Ptasie Radio przyjęło w tym sezonie. Obserwuję ich na Facebooku od jakiegoś czasu. Iza i Tomek postanowili przekształcić swoją chatkę pod lasem w wegańską agroturystykę. Widać, że wkładają w przygotowanie domu dla gości mnóstwo serca. Bardzo im kibicuję, takich miejsc nam trzeba!

Zdjęcia: Ptasie Radio Brzozów

9. MONIÓWKA
Nowe Kawkowo
www.moniowka.pl
Facebook

Jedno z najmilszych miejsc, w jakich byłam. Właścicielka jest wegetarianką, w jej przytulnej kuchni można dać upust swoim kucharskim zapędom, albo zamówić pyszne posiłki i skonsumować je pod którymś z rozłożystych moniówkowych drzew.
Więcej o Moniówce przeczytacie TUTAJ.

10. SWYSTOWY SAD
Ropki
www.ropki.com.pl
Facebook

Magiczna agroturystyka w samym sercu Łemkowszczyzny. Posiłki gotuje się tutaj na kuchni opalanej drewnem. Próbowała ich Agnieszka, która o swoim pobycie w Swystowym Sadzie opowiedziała TUTAJ 


11. U LOKUSZA
Potoczek 12 (Kotlina Kłodzka)
www.ulokusza.pl
Facebook

Właściciele nazywają swój dom agroturystyką w stylu "western wege". Kuchnią zawiaduje tutaj Kasia, która jest również autorką niedawno wydanej książki "Slow West Wege". To miejsce dla miłośników kuchni bezmięsnej i jazdy konnej - U Lokusza czeka na Was siedem koni o zawadiackich imionach Płatki Śniegu, Don Diego, Caniggia, Pampaja, Layla, Whisky oraz Mary Lou.
U Lokusza
U Lokusza
Zdjęcia: U Lokusza

12. DZIKIE RÓŻE
Janice 34 (k. Lubomierza)
www.dzikieroze.pl
Facebook

Dom, w którym dosłownie można dotknąć historii - jego udokumentowane początki sięgają XVI wieku! Dania przygotowywane są w oparciu o lokalne produkty. W okolicy nie brakuje szczęśliwych kur, pasiek, a sami gospodarze hodują kury. 

Dzikie Róże
Dzikie Róże
Zdjęcia: Dzikie Róże

13. MACIEJEWKA
Zahoczewie 85 (Bieszczady)
www.maciejewka.pl
Facebook

Właściciel Maciejewki, Maciek, kulinarne umiejętności zdobywał w Anglii, gdzie odbył drogę od zmywaka do pracy pod okiem największych szefów. Teraz dla swoich gości czaruje kulinarne wspaniałości, jakich w małej bieszczadzkiej wsi trudno się spodziewać. Jego towarzyszem w kuchni i w życiu jest Ewa, której specjalnością są chleby i inne wypieki.

Przystanek Cisna
Maciejewka
Zdjęcia: Maciejewka

14. PRZYSTANEK CISNA
Cisna 112 (Bieszczady)
www.przystanekcisna.pl
Facebook

Gospodyni tego miejsca, Katarzyna Rozmysłowicz, ma na koncie już dwie książki z przepisami dla wegetarian. Jej kuchni w autorskim wydaniu można spróbować w pięknym drewnianym domu z widokiem na góry Hon i Horb.

Przystanek Cisna
Przystanek Cisna
Zdjęcia: Przystanek Cisna

15. LEŚNY OGRÓD
Lanckorona
www.lesnyogrod.com
Facebook

Agroturystyka w samym sercu magicznej Lanckorony. Często odbywają się tutaj warsztaty jogi. Cudowne pejzaże, zanurzona w zieleni klimatyczna drewniana willa i spokój.

Leśny Ogród
Leśny Ogórd
Zdjęcia: Leśny Ogród

16. MODRY GANEK
Kalwa (k. Olsztynka)
http://modryganek.blog
Facebook

Kameralne gospodarstwo agroturystyczne na Mazurach Zachodnich, obok Ostródy i Olsztynka, zaledwie 2 h drogi od Warszawy. Cudowna rodzinna atmosfera, domowe posiłki przygotowane z sercem przez pana domu, piękne wnętrza. Miejsce z kategorii "spa dla duszy". Więcej o Modrym Ganku napiszę w osobnym poście.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

TOP